Obec Obec Reca
Reca
Obec Reca

Text a preklad listiny z roku 1245

(dodaný v roku 1995 ako doklad k 750. výročiu)

Belo, z Božej milosti kráľ Uhorska, Dalmácie, Chorvátska, Bosny (Rašny), Srbska, Haliče, Vladimirska a Kumánie. Všetkým v Krista veriacim, ktorí nazrú do prítomnej listiny:

Pozdrav vo vykupiteľskej pravde (pravej spáse). Kráľovskému veličenstvu oddane a verne slúžiaci si zaslúžia tešiť sa kráľovskej odmene a cesta spravodlivosti nech sa neopúšťa, aby zásluhy vernosti a vytrvalosti oddaného natrasená a vrchovatá miera vynahradila. Preto na všeobecnú známosť, tak prítomným, ako aj budúcim, touto listinou chceme oznámiť, že keď verní naši Leku, syn Mochov, so svojimi bratmi a Peter, syn Čukarov, so svojimi bratmi, jobagióni hradu bratislavského, nám vždy verne a oddane slúžili, najmä pretože v tomto čase (teraz) na ochranu nášho kráľovstva na hrade bratislavskom vlastnými nákladmi postavili vežu sľubujúc, ju – títo a ich príbuzní – tak v pokoji, ako aj v nepokojoch, vlastnými nákladmi naveky strážiť.

My sme na odmenenie toľkej vernosti a služieb, ako aj na vynahradenie spomenutých nákladov zem synov jobagiónov hradu bratislavského, ktorí sa nazývajú szálásadó, menom Nekyje (Čierna Voda) so všetkým svojim príslušenstvom v takých medziach a hraniciach, v akých spomínaným synom jobagiónov patrila, udelili im a ich prostredníctvom ich dedičov na večné časy so vlastníctva a to tak, že vlastníci uvedenej zeme majú postupne túto vežu na veky vlastnými nákladmi strážiť a opravovať ju, kedykoľvek bude niečo na nej na opravenie.

Hranice tejto zeme, tak ako sme sa v listine Matúša nášho hlavného taverníka dozvedeli, sú tieto: prvá medza vychádza z dediny špána Kozmu, z druhých Nekyjí a vedie k Vydranom a zostupuje k medzi Jelšava vedie k medzi Reca a zostupuje z Rece a vedie do Mostovej a tak sa končí.

Do vlastníctva tejto zeme sme prostredníctvom nášho milého a verného Matúša, hore uvedeného majstra, týchto prikázali voviesť. Aby si teda táto naša donácia na veky zachovala moc stálosti a nemohla byť neskôr kýmkoľvek odvolaná, vydali sme prítomnú listinu potvrdenú silou našej dvojitej pečate. Dané roku Pána tisíceho dvestého štyridsiateho piateho na šestnáste kalendy augustové, panovania nášho roku desiateho.

P.S. –,,– 16. júla.

Podľa kópie originálu z Račianskej izby preložil: PhDr. Ján Milan Dubovský

listina

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

dnes, pondelok 18. 3. 2024